2013. december 15., vasárnap

Cégalapítás Olaszországban



olasz cégalapítás
                Nemrég azon gondolkodtam, hogy milyen országokat is hagytam még ki az európai cégalapítás listámról, és rájöttem, hogy kihagytam egy gazdaságilag fontos országot, Olaszországot. Itt a cégalapítási folyamat nem tér el szinte semmiben a többi országhoz képest, viszont van 1-2 eltérő dolog melyet fontos lehet tudni azok számára, akik ebben az országban, szeretnének új céget alapítani.
                A külföldieket hátráltató szabályozások nincsenek az országban, viszont külföldi vállalatok számára csak két vállalkozási forma választható, melyekről bővebben a vállalkozási formák alpont alatt olvashat.
                Vállalkozási formák Olaszországban
                Olaszországban 9 vállalkozási forma közül lehet választani, ebbe beletartozik az egyéni munkavállalás, és a cégeknek fenntartott cégformák is, melyek a következők:
-          Vállalkozók számára
1.       Egyéni munkavállalás
2.       Korlátolt Felelősségű Társaság (Societa a responsabilita limita – S.r.L.)
3.       Közkereseti Társaság (Societa in nome collettivo)
4.       Betéti Társaság (Societa in acommandita semplice)
5.       Korlátolt Felelősségű Betéti Társaság (Societa in accomandita per azioni)
6.       Részvénytársaság (Societa per azioni – S.p.A)
7.       Egyesülés – vállalkozók és vállalkozások esetében egyaránt alapítható
-          Vállalkozások számára
8.       Képviseleti iroda (Ufficio di Rappresentanza)
9.       Fiókiroda (Sede Secondria)
Egyéni munkavállalás
Akik egyéni munkavállalóként szeretnének Olaszországba utazni, azoknak ki kell tölteniük egy kérvényt a tartózkodási engedélyhez, ehhez kell csatolni egy személyi igazolvány vagy útlevél másolatot is valamint egy munkavégzést igazoló dokumentumot is. Ezeket a tartózkodási helytől függően az illető hely rendőrkapitányságán kell leadni.  
Korlátolt felelősségű társaság
Mint szinte minden országban, itt is ez a cégforma a legnépszerűbb. A törzstőke értéke nem lehet kevesebb, mint 10 ezer euró. Ha a cégben csak egy ügyvezető van, a cég megnevezése mellé odakerül a  ,,Societa Uninominale megnevezés. Külföldiek esetében bár nincsenek szabályozások, mégis szükség van egy Uniós útlevélre. Amennyiben a külföldi üzletembernek nincs útlevele, elegendő egy munkavállalási engedély is. Az áfa bevallások havonta vagy negyedévente történnek.
Közkereseti társaság
A tagok kötelezettséget vállalnak arra, hogy gazdasági tevékenységüket korlátlanul végzik. Jelen esetben a törzstőke értéke nincs meghatározva.
Betéti társaság
A betéti társaságban két féle tag létezik, az egyik csoport a beltag, melyek között ott van a cég vezetője is, a másik csoport pedig a kültag. Ezek között annyi különbség található, hogy a beltagok felelőssége korlátlan, a kültagoké viszont korlátozva van az általuk bevitt tőke értékéig.
Korlátolt Felelősségű Betéti Társaság
Ebben az esetben az egyik tag egy jogi személyiségű társaság kell, legyen, és abban különbözik a Betéti Társaságtól, hogy a hozzájárulások részvények formájában valósulnak meg.
Részvénytársaság
Ez a vállalkozási forma leginkább a nagy vállalatok körében népszerű, mivel itt a törzstőke minimuma már 120 ezer euró, melynek a 25%-át, azaz 30 ezer eurót már a kezdetektől a cég rendelkezésére kell bocsátani. A tagok befizetett tőkéjének mértékét a részvények jelzik. Abban az esetben, ha az összes részvény egy ember tulajdonában van, a részvénytársaságnak komoly szabályoknak kell megfelelnie.
A részvénytársaságoknál több féle részvényt különböztetünk meg,  mégpedig: Törzsrészvény (a tulajdonosa korlátlan joggal bír a cégben),  Elsőbbségi részvény (a tulajdonosa először kapja meg a vállalat nyereségét), Dolgozói részvény, Beváltott részvény (nincs szavazati joga, és a vállalat nyereségéből is utoljára részesül), Megtakarítási részvény (nincs szavazati joga, ez a részvényt a tőzsdén jegyzett társaságok adják, ki mikor megemelik a tőkéjüket)
Egyesülés
Ez a forma lehet Korlátolt felelősségű Társaság és Részvénytársaság is. Leginkább nagyvállalatok használják, ám a megalapítást kezdeményezheti magánszemély is. Ha vállalkozásnak csak egy részvényese van, a törzstőke teljes értékét be kell fizetnie, és ez a részvényes korlátlan felelősséggel bír a társaságban fizetésképtelenség esetén.
Fiókiroda
A bejegyzéshez szükség van egy igazgatótanács általi döntés másolatra, mely a fiókiroda nyitásáról dönt, ennek tartalmaznia kell az iroda nevét és címét, a személy nevét, mely felel a vállalatért, egy igazolást arról, hogy a fiókiroda az anyavállalathoz tartozik, bankszámla adatait.
Ezek mellett a fiókiroda nyitásához még szükség van egy nyilatkozatra a tevékenységről, cégszabályzatra, igazgatótanács jegyzőkönyvére mely tartalmazza a fiókiroda megalapítását, a képviselő aláírási címpéldányára.
Képviseleti Iroda
Nem rendelkezik jogi személyiséggel, leginkább csak marketing szempontból alapítják a külföldi vállalatok. A képviseleti irodának nem kell társasági adót fizetnie, valamint pénzügyi kimutatást sem szükséges készítenie, ám amit a legfontosabb, hogy nincs szükség a bejelentési formaságokra sem.
Adózás Olaszországban
-          Társasági adó értéke 33%
-          ÁFA értéke 20%
-          Személyi jövedelemadó 23-39%, valamint azok a vállalkozások melyeknek jövedelme meghaladja, éves szinten a 100 ezer eurót kell, fizessenek egy 4%-os szolidaritási adót.
-           Osztalékadó 12,5%
-          Az iparűzési adót a helyi önkormányzatok határozzák meg
-          munkavállalói járulékok értéke 10%
-          munkáltatói járulékok értéke 35%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése