2012. december 16., vasárnap

Cégalapítás Dubaiban



            Bár az Egyesült Arab Emirátusok nem Európába tartozik, úgy éreztem ez is fontos lehet, mivel rengeteg meglepetést tartogat számunkra ez az ország és mint sokan tudják, az Egyesült Arab Emirátusok egy nagyon fejlett és gazdag ország így rengeteg előnye lehet, ha ebben az országban alapítunk céget magunknak. A dubai cégalapitásban segitséget is kaphatunk a megjelölt weboldalon.
            Az Egyesült Arab Emirátusokban (később EAE) a vállalatokat két részre lehet osztani, az egyik lehetőség az onshore cég  a másik pedig az offshore cég. Az onshore cégek alapításánál szükség van egy társra aki rezidens állampolgár, ám léteznek úgynevezett Free Zones-ok (Szabad Kereskedelmi Övezetek) ahol Korlátolt Felelősségű Társaságnak megfelelő Busines Company-t, azaz IBC és LTD-t alapíthat adómentesen és adókötelezettség nélkül. Dubai közelében létezik egy Ras al Khaimah nevezetű Offshore központ, ahova már rengeteg nagyvállalat beköltözött (példáúl Cisco, Microsoft, CNN). A legfontosabb dolog, hogy EAE egy olyan ország amelyik nincs a OECD fekete listáján, így nyugodtan alapíthat egy olyan céget melyiknek offshore előnyei vannak, viszont hátrányai nem.
            Most pedig egy pár szó a dubai cégek előnyeiről. Az első és egyben az egyik legfontosabb előny az adómentesség, hisz az EAE-ban nem kell adót fizetniük csak a bankoknak és olajvállalatoknak. Egy másik fontos előny az alacsony részvénytőke, ami mindössze minimum 275$ (100AED). Sokmindenkinek előnyt jelenthet az is, hogy Ras al Khaimah (RAK) cégbírósága nagyon diszkrét, így nem adnak ki semmilyen információt a cégek tulajdonosairól, ügyvezetőiről. A Szabad Kereskedelmi Övezeketben akár egyedüli tulajdonos is lehet egy külföldi állampolgár és nem kell, hogy egy rezidens állampolgár bírtokolja a részvények 51%át. Ami még fontos, hogy nincs számviteli és bevallási kötelezettség, illetve éves jelentés sem a hatóságok felé. EAE-ban nagyon sok székhelyszolgátató van, így könnyen találhat bárki egy székhelyet cégének. Egy másik fontos dolog, hogy a cég bejegyzéséhez nem szükséges kiutaznia a helyszínre az ügyvezetőknek, vagy tulajdonosoknak, elég egy meghatalmazás is. Az arab offshore cégeknek nem kell könyvelést sem vezessenek illetve vezethetnek számlát ugyan úgy országon belül, mint más országokban is. A RAKban az offshore cégeken kivűl még alapíthatóak onshore cégek is, amelyeknek előnyük, hogy az ügyvezetők és tulajdonosok egyből megkapják az Egyesült Arab Emirátusokba szóló vízumot.
            Ezek voltak az Egyesült Arab Emirátusok cégeinek előnyei.

Cégalapítás Szlovéniában


            Ha Szlovéniában alapíttatna céget, akkor látogassa meg a Cégalapítás és Székhelyszolgáltatás Lendván  weboldalt, amely szolgáltató pár hét alatt elkészíti Közösségi Adószámmal együtt a megrendelők cégét.
            Ebben a cikkben a szlovéniai cégalapításról szeretnék pár hasznos információt leírni. Első sorban a törzstőkéről és cégalapítási folyamatról lesz szó, majd az adókról, adózásokról és végül a szlovéniai bankszámlanyitásról.
            Mint minden országban a cégalapításhoz szükség van egy bizonyos összegű törzstőkére. Szlovéniában egy kft. azaz Korlátolt Felelősségű Társaság alaptőkéje minimum 7500 euró, míg egy rt. azaz részvénytársaság alaptőkéje nem kevesebb, mint 25000 euró. A cég megalapításához alá kell írni a társasági szerződést, és ezt közjegyző által kell hitelesíttetni, mely 420 euróba kerül. Miután ez megvan, 15 napon belül a cégbíróságon kell bejegyzésre bejelenteni a céget a területi cégbírósághoz, melyhez mindössze egy 10 pontba összefoglalt formanyomtatvány kitöltése szükséges (ez beszerezhető egy nyomtatványboltban).  A további iratok árát pontban számolják, és 1 pont ára 0,08 euró. A jelentkezési lap 500 pontba kerül (ez 40 eurónak felel meg), ám ez változik az alapítók számától. Egy egyszemélyes társaság 1000 pontba, míg a 10 főnél nagyobb cég bejegyzése 3000 pont. Ezeken kívül még léteznek más díjjak, amiket kötelezően be kell fizetni, mint például közzétételi díj, cégbélyegző elkészítéséért fizetett díj, valamint a kötelező kamara tagsági díj havi kifizetése is kötelező. 
            Most pedig pár szó a Szlovéniában, érvényben levő adókról. Szlovéniában a társasági adó 20%, személyi jövedelemadó 16% (0 és kb. 7400 euró között), 17% (7400 és 14800 euró között) és 41% (14800 euró fölött), kamat-osztalék és tőkenyereség adó 20% az osztalékra és kamatokra, 0-20% a tőkenyereségre és 20%-os az ÁFA. Ezeket, az adókat a Szlovén Köztársaság Adóhivatala (DURS) gyűjti be. Valamennyi jogi és nem jogi személyiségű társaság köteles fizetni a társasági adót, amelyeknek a székhelye Szlovénia területén van, valamint azok is, akik egy külföldi vállalkozás egységeként működnek. Minden Szlovéniában élő természetes személy köteles a személyi jövedelemadó fizetésére, valamint azok is akik minimum 6 hónapig ott tartózkodnak.
Azok a magyar emberek, akik Szlovéniában minimum 5 évet dolgoztak, és ott fizettek adót, választhatnak, hogy Magyarországról vagy Szlovéniából kapják a nyugdíjat.
            A bankszámlanyitáskor sok tényező van, amire figyelni kell mikor bankot választunk. A szlovén bankok kevesebb szolgáltatást nyújtanak a külföldi állampolgároknak, mint a hazaiaknak. A bankszámlanyitáshoz szükség van egy útlevélre, valamint egy szlovén vagy hazai adószámra. Amikre fontos figyelni, hogy a bank ad-e bankkártyát, van-e online bankolási lehetőség, telefonos bankolás lehetséges-e?  Tehát mielőtt elmegyünk bankszámlát nyitni, nézzünk szét a bankok választékai, illetve szolgáltatásai között, biztos akad egy bank, amelyik megfelelő szolgáltatást nyújt számunkra.

2012. december 15., szombat

A blogról 1-2 szó, azaz Cégalapítás Európában

            Kedves olvasó, talán felmerült önben az a kérdés, hogy miért is hoztam létre ezt a blogot? Erre a kérdésre nagyon is egyszerű a válasz! A cégalapítás manapság már nagyon elterjedt az egész világon, egész Európában. Sok ember akar hazánkból is, külföldön céget alapítani, viszont nagyon sokan nem tudják, hogy mi is a teendő a cégalapítási folyamatban. Nagyon sokan keresnek választ azokra a kérdésekre, hogy hogyan is kell egy céget megalapítani külföldön, mit kell tenni? Mi szükséges hozzá? És itt jön ez a blog a képbe, a vállalkozni vágyó emberek minden hasznos információt meg találhatnak majd ezen a blogon ami, az európai cégalapítással kapcsolatos. Ízelítőként felsorolnék pár országot, amelyekről írni fogok a cikkeimben: Spanyolország, Anglia, Luxemburg, Málta, Ciprus, Svájc, Bulgária, Románia és még sok más európai ország.
            Remélem mindenki, megtalálja az általa keresett információkat, és hogy sok ember hasznára fog válni ez a blog.